Prihlásenie  |  Registrácia

POZNÁTE BIO PLAST?

Bio plasty sú v skratke plastické hmoty vyrobené z biomasy. Mimoriadne vlastnosti PLA materiálu otvárajú vo výrobe produktov nové možnosti. Môžu byť nevyhnutnou alternatívou klasických plastov, ktoré sa hromadia až príliš rýchlym tempom. Pri výrobe plastov neexistuje iná možnosť ako použitie východiskových fosílnych surovín. Kolísanie cien ropy a rastúce obavy z emisií skleníkových plynov, vedú chemický priemysel k hľadaniu obnoviteľných alternatív. Nie len cukrová trstina, ale aj kukurica, obilniny a cukrová repa sa ukázali ako dôležitá súčasť pri výrobe plastov, vedia dosiahnuť takmer rovnaké fyzikálne a chemické vlastnosti a navyše, sú tieto zdroje znovuobnoviteľné.

 

       

 

Bio-plasty vyzerajú na prvý pohľad a i dotyk rovnako ako bežné plastické látky. Sú obdarené vlastnosťami ako tvrdosť, pružnosť, ohybnosť či odolnosť. Od klasických plastov sa líšia veľmi prínosnou vecou a to tým, že väčšinu z nich je možné biologicky degradovať a nepredstavujú teda ekologickú záťaž. Základnou surovinou pre výrobu je rastlinná biomasa napr. kukurica, obilniny, zemiaky, cukrová repa, cukrová trstina a prírodné suroviny ako napr. celulóza a lignit. Bio plast je vyrábaný zo škrobu týchto rastlín.

 

Aby sa škrob premenil na látku vlastnosťami zodpovedajúce plastom z ropy, je nutné ho vystaviť vysokým teplotám a pomocou izolácie z neho získať glukózu. Kvasením je z glukózy získaná kyselina mliečna a neskôr kyselina polymléčná (Polylactid acid) tzv. "PLA". PLA plasty sú v porovnaní s konvenčnými plastmi o mnoho šetrnejšie voči životnému prostrediu. Od klasických plastov sa však líši tým, že je možné ho biologicky degradovať, skompostovať a premeniť na kvalitné biomasu či humus, čím nepredstavuje ekologickú záťaž. Výrobky z bio plastu sú chuťovo neutrálne a absolútne bez alergénov. PLA je celosvetovo uznávaný materiál s certifikáciou pre použitie v potravinárstve s garanciou zdravotnej nezávadnosti.

 

  

 

 

 

Bio plasty sú často využívané na krátkodobé účely. Preto sa ideálne hodí pre jednorázové produkty ako sú sáčky, tašky, krabičky, taniere, kelímky a podobne. Likvidácia bežného materiálu plast je rokmi stále väčší problém. Na svete neexistuje cesta aby sa plast dal odstrániť prirodzenou cestou. Je možné ho odstrániť spaľovaním pri čom vznikajú toxické látky v ovdzuší. Hromadením plastov sa jeho úlomky a časti dostávajú do oceánov, kde sa formou potravy dostávaju do obehu potravinového reťazca. Náhradou plastov za degradovateľný materiál by mohol od vyššie uvedených problémov odbremeniť. I pri bio plaste je však potrebné vhodné zaobchádzanie a vhodné prostredie pre rozklad aby sa nestal záťažou.

 

PLA plasty sú teda v porovnaní s konvečným plastom o mnoho šetrnejšie voči životnému prostrediu. Výrobky z tohoto bio-plastu sú chuťovo neutrálne, absolutne bez alergenov a bez neprijemného zápachu plastu. PLA je celosvetovo uznaný a certifikovaný pre použitie v potravinárstve a je u nich garantovaná zdravotná nezávadnosť. Tak je to i pri produktoch v našej ponuke

 

 

10x ÁNO výrobkom z BIO-plastu

 

1. Neobsahujú žiadne chemikálie ako bežné plasty z ropy

2. Šetria neobnoviteľné fosílné zdroje, napr. ropa

3. Znižujú produkciu skleníkových plynov ako je CO2

4. Veľmi odolné proti rozbitiu a vlhku

5. Sú chuťovo neutrálne a zdravotne nezávadné

6. Vhodné na uskladnenie v mrazničkách, chladničkách a pod.

7. Sú bezpečné pre alergikov, astmatikov, deti a tehotné ženy

8. PLA plasty neškodia ani zvieratám

9. Spĺňajú všetky európske a svetové normy a nariadenia

10. Ekologicky priateľské k životnému prostrediu

 

 

 

 

 

Pri veľkom množstve nových materiálov na trhu vzniká zmätok v orientácií. Často zamieňané za bio plasty sú i oxo-degradovateľné plasty. Jedná sa však o rozdielný materiál. Oxo-rozložiteľný plast je druh plastu, ktorý obsahuje prísady aktivujúce sa pôsobením ultrafialového žiarenia alebo tepla a urýchľujú rozklad materiálu na maličké časti. Vďaka tomuto javu sa plasty postupom času rozpadajú na častice a nakoniec sa z nich stávajú mikroplasty, ktoré majú podobné vlastnosti ako mikroplasty pochádzajúce z rozpadu bežných plastov. „Zázrak“ oxo-rozložiteľných plastov teda spočíva práve v oxidácii, ktorá predchádza biodegradácii a celý proces má urýchľovať. Majú tak veľmi negatívny dopad na stav oceánov, rýb a životného prostredia vo všeobecnosti. Produkty z Oxo-degradovateľných plastov v našej ponuke nenájdete.

Jednorázové obaly Vegware jsou kompostovateľné s potravinovým odpadem a sú vyrobené z rastlín, nie z plastu. Naša firma má všetky potrebné certifikáty o nezávadnosti i kompostovatelnosti a zároveň testovanie výrobkov od Cambridge University

Technológie území Česka a Slovenska žiaľ v tejto dobe neumožňujú recykláciu Bio plastov. Zberné dvory nie sú technicky pripravené ani na kompostovanie PLA materiálov a žiaľ podceňujú jeho význam. Dúfame v zmenu tejto skutočnosti.

Máte akékoľvek otázky na ktoré nepoznáte odpoveď? Neváhajte nás kontaktovať!